Honzík ve 3,5 letech

17. ledna 2012 v 23:52 | alenkas |  Památníček - 4. rok
Honzík oslavil 2. listopadu 2011 už 3,5 roku (42 měsíců) a tak se pokusím ohlédnout za uplynulým půlrokem.

Jak nám Honzík roste:
Porodní váha a délka (2. 5. 08): 3450 g a 50 cm, OH 35,5 cm
V 6 měsících (11. 11. 08). 9460 g a 70 cm, OH 45 cm
Ve 12 měsících (5. 5. 09): 11,23 kg a 77,5 cm, OH 49 cm
V 18 měsících (23. 11. 09): 11,81 kg a 84 cm
Ve 2 letech (2. 5. 10): 12,8 kg a 87,5 cm
Ve 2,5 letech (2. 11. 10): 13,8 kg a 93 cm
Ve 3 letech (2. 5. 2011): cca 14,5 kg a 95 cm
Ve 3,5 letech (2. 11. 2011): 15,3 kg a 99 cm

Zdraví (květen - prosinec 2011):
Uplynulý půlrok od 36 do 43 měsíců naštěstí Honzík nijak vážněji nestonal.
Jenom v červnu ode mě chytnul angínu a musel brát od 10. 6. antibiotika Ospen, přes léto byl pak úplně zdravý. Možná pomáhala i půlroční užívání Broncho-vaxomu na posílení imunity, který jsme mu dávali vždy 10 dnů v měsíci od března do září.
V září nastoupil Honzík poprvé do školky, zatím jenom 5x měsíčně kvůli té jeho oslabené imunitě. Jenže hned po prvních dvou návštěvách nastydl, dostal rýmu a kašel a tak jsem ho radši nechala doma, než se z toho dostal. Za první měsíc byl ve školce jen 3x, v říjnu dvakrát a v listopadu taky dvakrát. Vždycky na začátku každého měsíce totiž dostal znovu rýmu a tak jsem ho nechávala pokaždé doma, aby se mu to nerozjelo v něco horšího.
V prosinci byl Honzík ve školce jenom jednou a to 5. 12., kdy tam měli návštěvu Mikuláše s čertem a andělem a každý dostal malý dáreček :-). Jenže do týdne pak Honzík znovu nastydnul - nejdřív rýma a pak dost silný kašel, který se ho držel do Vánoc.
12. prosince pak jel Honzík s taťkou na kontrolu na alergologii, kde mu odebrali krev na zkontrolování hladiny protilátek a celkové imunity. Po novém roce jsme se dozvěděli výsledky - je to o malinko lepší, ale i tak to ještě není žádná sláva (měl teď hodnotu 4,9 a před rokem 4,4 a minimum pro normu je 5,5) a tak mu předepsal další léčbu Broncho-vaxomem na půl roku.
I nadále máme dávat při nachlazení inhalace Ecobecu 2 vdechy 2x denně, při dušnosti přidat Ecosal a při uzdravování snížit dávku Ecobecu na 1 vdech 2x denně až ho postupně při uzdravení vysadit.
Tak uvidíme, jaký bude rok 2012 co se týká nemocí - doufám, že bude lepší než ten předešlý.

Nové dovednosti - povídání:
Co se týká mluvení, tak je Honzík šikulka - povídá krásně, srozumitelně, bez šišlání, téměř nekomolí slova.
Ve 3,5 letech už krásně povídá úplně vše, používá "R" bez problémů už od 2,5 let, a je to velký rozumbrada. Bohužel má největšího pamatováka i na výrazy, které by si radši neměl pamatovat, ale o to radši je používá :-) - např. klení jako je do pr..le, hergot fix, sakra práce, kruci apod.
Opakuje po nás různá upozornění a varování :-)
- např. varuje brášku, že někam nesmí lézt, že spadne - třeba bráškovi tak důležitě říká: "Tomášku, nestrkej tam ručičky, to nesmíš, nelez tam nebo spadneš" atd.
- odposlouchal od mě různé výtky, které mívám k manželovi - třeba když mazal Honzíkovi moc tlustě chleba nebo rohlík, tak jsem mu říkala :"Takovou vrstvu nedávej, to přeháníš taťko". A to samé teď říká i Honzík tatínkovi, když mu namaže rohlík silnější vrstvou :-).
- další pokyny:
"Okamžitě běžte do ložnice (do pokojíčku), ať vás nevidím." nebo "to přeháníš, ne?" nebo "to zapomeň!" nebo "to mě nebaví"
"Tatínku neutekni" , "tatínka mám ráda, maminku nemám rád" a nejoblíbenější "nechci" anebo "chci něco sladkýho"
- když po něm něco chci, ptám se ho na něco atd., tak mi řekne "Neslyším" - většinou jsem chtěla po něm nějakou reakci a tak jsem to doplnila slůvkem "slyšíš?" a on to teď používá jako odpověď na mé požadavky.

Co ho baví, kladné stránky:
Je to veliký pomocník v domácnosti - do všeho se hrne, vše chce spravovat, montovat, uklízet, vysávat, mixovat apod. Venku chce odklízet sníh, hrabat trávu, hrabe se v záhoncích
- Strašně rád si před spaním různě zpívá, povídá si pro sebe, začíná opakovat slova z některých písniček (kočka leze dírou atd.),
- Moc rád si hraje s mobilem - vytáčí různá čísla, posílá prázdné SMS apod. anebo napodobuje telefonní rozhovor - různě do telefonu povídá všelijaké věci, mění u toho hlas apod. :-)
- Občas se hezky pomazlí s bráškou, hrajou si spolu
- Rád dodržuje svoje rituály, stále trvá období "já sám"
- Umí na požádání poprosit a poděkovat (ale jenom když se mu chce, nesmí se zaseknout)

Záporné stránky:
I ve 3,5 letech se umí pořádně vztekat - jeho nejoblíbenější slůvko je "ne-ne-ne" a když má odmítavou náladu, tak to používá na vše (nechce se oblékat, nechce jíst, nechce si hrát, nechce jít spát atd.)
Stále testuje naše hranice, kam až mu povolíme zajít a zkouší to na nás vztekáním - hodně zlobí u jídla a vymýšlí si, že chce jíst to a to a nechce jíst to co ostatní. Jakmile mu nechci koupit to, co si zamane, tak je taky hned oheň na střeše.
Při záchvatech vzteku šíleně křičí, háže nebo kope do všeho, co mu přijde pod ruku atd.
Umí už dělat naschvály - schválně strká do brášky, až spadne a pak se tomu tak škaredě směje, nebo ho něčím bouchne a taky se tomu směje apod.
- je umanutý, tvrdohlavý, venku se chce nosit - vymýšlí si, že ho bolí nožičky a nechce chodit
Hodně zlobí i ve školce, kde taky zkouší, co si může dovolit - vzteká se, nechce jíst, nechce si skupinově hrát, odmítá jinou autoritu.

Stravovací a spánkový režim:
S jídlem teď trošku bojujeme - Honzík si strašně vybírá, nejradši by jedl jen něco sladkého, ale v tom mu nesmíme ustupovat. Zkouší, co mu projde a odmítá vše, aniž by ochutnal. Až hrozba čerty většinou pomůže, že jídlo aspoň trochu ochutná.
Nejradši má samozřejmě sladká jídla, pak různé jogurty, pudinky a rád by baštil i sušenky, ale to se snažím omezovat. Pak jeho oblíbenou pochutinou je kečup na čemkoliv a kyselá okurka.
Se spaním v noci nemá naštěstí žádné problémy. Sice večer před usnutím chvíli zlobí, huláká, zpívá, běhá po ložnici a ruší brášku při usínání, ale jak se pak zklidní a usne, tak většinou spí celou noc až do 7 ráno.
Po obědě chodí taky ještě spát, i když mívá občas dny, kdy se zasekne a spát nechce. To je třeba v ložnici, ale celou dobu si tam povídá a když ho to přestane bavit, tak začne nadávat, že ho to už nebaví a že nebude spát. Ale když má venku dost pohybu, tak po obědě většinou usne tak na 2 hodinky.

Honzíkův vztah k bráškovi:
Ve 3,5 letech už začínají být kluci trošku parťáci na hraní, i když i tak je musíme hlídat, protože mívá Honzík občas nepochopitelné nápady - bouchá ho hračkami, strká do něho, povalí ho a sedne si mu na záda apod.
Taky se Honzík nechce vůbec dělit o hračky - vše je podle něj Honzíkovo a s čímkoliv si chce Tomášek hrát, tak mu Honzík hned vezme z ruky a nepůjčí to. Tomáškovi se to samozřejmě nelíbí a nechce si to už nechat líbit. Občas se kluci ve vzteku i koušou, když si vzájemně berou hračky.
Na druhou stranu dokáže být Honzík na brášku i hodný a je vidět, že ho má rád - třeba když nás navštívili čerti a začali řinčet řetězy, tak se Tomášek strachy rozbrečel a Honzík ho začal hladit po hlavě a utěšovat ho: "nebreč Tomášku, neboj se". Někdy dá bráškovi i pusinku nebo ho pohladí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamila Kamila | 8. srpna 2012 v 23:52 | Reagovat

Vážně moc krásně udělaný blog!

2 Alena Suchánková Alena Suchánková | 9. srpna 2012 v 13:23 | Reagovat

[1]: Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama