Ohlédnutí za Honzíkovým 3. rokem

7. května 2011 v 23:12 | alenkas |  Památníček - 3. rok
Ahoj maminky,
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. V pondělí 2. 5. v 10:03 uplynuly přesně 3 roky od doby, kdy se mi narodil Honzík a já se tak stala poprvé maminkou Smiling. Nikdy na ty krásné okamžiky nezapomenu a přijde mi to jako nedávno, co jsem ho měla poprvé na bříšku. A přitom se za tu dobu 3 let stalo tolik věcí, o které se s vámi pokusím podělit.
Budu se věnovat hlavně ohlédnutí za předešlým 3. rokem, neboť ty 2 předchozí roky jsem už zpracovávala v samostatných článcích, jejichž odkazy vám sem taky dám, pokud budete mít zájem si číst další romány.

Jak nám Honzík roste:
Porodní váha a délka (2. 5. 08): 3450 g a 50 cm, OH 35,5 cm
V 6 měsících (11. 11. 08). 9460 g a 70 cm, OH 45 cm
Ve 12 měsících (5. 5. 09): 11,23 kg a 77,5 cm, OH 49 cm
V 18 měsících (23. 11. 09): 11,81 kg a 84 cm
Ve 2 letech (2. 5. 10): 12,8 kg a 87,5 cm
Ve 2,5 letech (2. 11. 10): 13,8 kg a 93 cm
Ve 3 letech (2. 5. 2011): cca 14,5 kg a 95 cm

Zdraví:
První 2 roky byl Honzík až na pár nemocí celkem zdravý a zdálo se, že kojení 18,5 měsíců mělo svůj význam a podpořilo mu rozvoj imunity. Pokusím se shrnout všechny jeho dosavadní nemoci.
- Říjen 2008 (5 měsíců) - zánět průdušek s prvními ATB,
- Únor 2009 (9,5 měsíců) - Šestá nemoc
- Leden 2010 (20 měsíců) - laryngitida, druhé ATB.
- Srpen 2010 - vysoké horečky, kašel a dušnost. Zastupující doktorka usoudila podle poslechu, že jde o začínající zápal plic a angínu a nasadila mu ATB Sumamed, léky na rozšíření průdušek a Aerius na noc na zklidnění sliznice. O pár dnů později udělala naše doktorka krevní odběry a podle nízkého CRP zjistila, že šlo o virový zánět průdušek s náběhem na zápal plic, který ¨jsme naštěstí včas podchytili.
- Konec září 2010 - zánět horních cest dýchacích s horečkami, ale zvládli jsme to bez ATB.
- Říjen 2010 - 6. 10. začal kašlat, přidala se rýma, druhý den vysoká horečka a opět těžce dýchal. 8. 10. nás poslala doktorka see začínajícím zápalem plic do nemocnice k hospitalizaci. V nemocnici byl Honzík s mou mamkou od 8. 10. do 10. 10., kde mu inhalovali léky na rozšíření průdušek a po zlepšení stavu ho hned poslali domů, aniž by počkali na výsledky stěrů z laboratoře. Ani nenasadili ATB s tím, že jde o virový zápal plic a že to už doléčíme doma. 13. 10. jsme byli na kontrole u naší doktorky, která už měla výsledky z laboratoře. Ty potvrdily, že má Honzík spálového streptokoka, který je hodně infekční a musela hned nasadit ATB Ospen.
- Listopad 2010 - zápal plic se vrátil, nasazeny ATB Sumamed, léčba proběhla doma
- Prosinec 2010 - vyšetření na alergologii v Litomyšli u MUDr. Víška. 8. 12. jsme tam byli poprvé, kde Honzíkovi provedli kožní testy na alergie a odebrali krev na imunologický rozbor a astma. Doktor nám pak předepsal doplněk stravy Kolostrum na posílení imunity, měsíc bral Honzík Singulair Mini na astma a v případě dušnosti jsme měli nasadit inhalaci Ecosalu pomocí chamberu s nástavcem.
- 7. ledna 2011 jsme jeli na alergologii znovu kvůli výsledkům odběrů. Ty nedopadly vůbec dobře a doktor chtěl udělat podrobnější odběry krve na buněčnou imunitu. Bohužel odběry se musely odložit kvůli tomu, že ten den se nám Honzík začal osypávat ošklivou červenou vyrážkou slévající se do velkých fleků a která byla předzvěstí další nemoci Sad.
- 11. ledna 2010 - Honzík byl hospitalizovaný v nemocnici na izolaci s rotavirovou infekcí. Za dva dny zvracení a horeček ztratil spoustu tekutin a tak byl do druhého dne napíchnutý na kapačkách. V nemocnici byl do 13. 1. s mou mamkou. .
- Konec ledna 2011 - rýma, virový zánět průdušek s astmatickým záchvatem. Doktorka se už chytala za hlavu a zkusila mu nasadit inhalace kortikoidů Ecobec, díky kterým jsme se vyhnuli dalším ATB.
- Únor 2011 - odběry krve na imunitu
- Konec března 2011 - výsledky odběrů. Honzík trpí průduškovým astmatem vyvolávaným viry a oslabenou imunitou, má tedy málo protilátek proti infekcím a každá viróza mu hned sedá na průdušky. Prý však tímto astmatem trpí spousta dětí a většina z nich z toho postupně vyroste, jak jim s věkem dozrává imunita. Doktor nám předepsal léky na posílení imunity Bronchovaxom na půl roku a homeopatika Citomix. Při rýmě máme hned nasadit inhalace Ecobecu, při dušnosti Ecosal . A doporučil nám odložit plnou školkovou docházku, že by to jeho imunita rozhodně nezvládla. Maximálně povolil docházku 5 dnů v měsíci, aby si Honzík aspoň trošku zvykal na děti. Tak jsem si včera byla vyzvednout v jedné naší školce přihlášku a zkusíme to aspoň na tu docházku jednou týdně.
Tak to je snad vše co se týká nemocí. Teď se Honzík zatím od toho konce ledna drží, tak to musím zaťukat a doufám, že to tak vydrží co nejdéle.

Nové dovednosti:
V průběhu tohoto 3. roku se naučil Honzík spoustě novým věcem a rozhodně není v mých silách si na vše vzpomenout. Tak aspoň to nejpodstatnější.
• Ve 26 měsících (v červenci 2010) začal Honzík sám chodit čurat na nočník, občas se i vykakal. Díky letním měsícům jsem nechávala Honzíka běhat doma jen tak v tričku a ponožkách a tak se mohl kdykoliv vyčurat, aniž by ho zdržovalo sundávání oblečení. Venku jsme mu ještě plínku nechávali, ale postupně jsme začali i ven chodit bez plínek, protože si Honzík začal sám říkat, že potřebuje.
• Ve 27 měsících (srpen 2010) už čural i kakal do nočníku, přes den byl úplně bez plínek, plínky jsem dávala jen na noc. Taky mu v této době vyrostl poslední 20. zoubek.
• Ve stejném období už krásně povídal, opakoval spoustu slov, uměl si říct, co chce a rozuměl, o čem se bavíme. Bohužel v této době propuklo období vzdoru v plné síle a bylo to občas hodně náročné.
• Ve 28 měsících se Honzík zbavil definitivně plínek i na noc a chodil krásně na nočník bez nehody.
• Ve 30 měsících už krásně povídal i ve větách a naučil se používat "r".
• Ve 33 měsících (2. 2. 2011) si Honzík dodržuje svoje rituály, vyžadoval v té době hodně pozornosti, začalo období "já sám" a stále trvá období vzdoru. Taky začal hodně napodobovat miminko - plazí se, péruje na kolínkách, vše strká do pusy …
• Ve 3 letech je to už náš rozumbrada, který krásně povídá, umí se vysvléct a obléct jednodušší části oblečení a obout a zout boty na suchý zip
• Je strašně ochotný nám se vším pomáhat - chce se mnou vařit, uklízet, s taťkou musí zalévat kytičky na zahrádce, chce hrabat záhonky atd. A taky ho napodobuje v kutilství - doma už svým dětským nářadím spravuje kde co, ale stejně ho nejvíc láká to nářadí opravdové . Taky ho baví vše rozmontovávat, demolovat, všude krámovat atd. …
• Ale i teď ve 3 letech mívá záchvaty vzteku, když si něco zamane a není po jeho, tak se může zbláznit.
• Docela často mívá i stavy, kdy se zasekne a jeho nejoblíbenější slůvko "ne" používá úplně na vše.
• Napodobuje i naši řeč a různá upozornění a tak Tomáškovi tak důležitě říká: "Tomášku, nestrkej tam ručičky, to nesmíš" atd. Smiling
• Z dalších dovedností ve 3 letech zvládá tyto: bez problémů zvládá chůzi po schodech nahoru a dolů, aniž by hrozilo, že se skutálí, baví ho jezdit na kole odrážedle, moc rád kreslí a vybarvuje pastelkami, baví ho modelování z plastelíny, rád stříhá nůžkami vše, co mu přijde pod ruku (bohužel už mi dvakrát trochu rozstříhal prostěradlo),
• Sám se nají lžící a vidličkou, pije z hrníčku (i když občas se ještě pěkně zlije)
• Při čtení pohádky (např. O červené Karkulace) ho necháváme doplňovat slova ve větách, krásně si tak pamatuje text pohádky Smiling

Stravovací a spánkový režim:
S jídlem ani se spaním u Honzíka naštěstí nemáme větší problémy. Papá krásně, jenom poslední dobou si občas staví hlavu a všechno odmítá se slůvkem "ne", ale většinou stačí ho nechat trošku vyhladovět a už pak sní i to, co předtím odmítal. Honzík miluje maso, ovoce, zeleninu a mléčné výrobky.
Se spaním taky nemáme problém. Honzík spinkal hezky už od malička, snad jen při prořezávání zoubků trošku zlobil, ale oproti Tomáškovi spinkal krásně. Asi od 9 měsíců už spal celou noc bez kojení, maximálně s jedním kojením.
I teď ve 3 letech chodí ještě po obědě spinkat, za což jsem jedině ráda, protože tak mám aspoň i já dobré 2 hodiny spánku. Ráno vstává Honzík okolo 7. hodiny, ve 13 hodin chodí spinkat a budí se pak po 15. hodině a večer chodí spát nejdéle ve 20 hodin. V noci spí bez buzení až do rána.

Honzíkův vztah k bráškovi:
Ještě se chci zmínit o Honzíkově vztahu k bráškovi. Když se Tomášek narodil, měl Honzík čerstvé 2 roky a zrovna u něj začalo propukat naplno období vzdoru. Takže následující půl rok byl psychicky opravdu náročný - nejen proto, že Tomášek nebyl a není zrovna klidné miminko, ale taky kvůli Honzíkovým vztekacím scénám.
Pěkně si začal testovat, co na koho může zkoušet a co mu u koho projde. Zatímco třeba já a moje mamka jsme spíš přísnější a snažíme se dodržovat určité hranice, za které prostě nesmí, tak chlapi (manžel a můj taťka) jsou měkčí a dovolí mu kde co. Tak doufám, že to v něm nezanechá paseku, když nemáme s manželem zrovna shodné výchovné postupy.
Narození brášky muselo být pro Honzíka ještě o to náročnější, že se narodil nejen do období vzdoru, ale Honzík tak ztratil post obletovaného jedináčka a začal mít asi strach, že ho už nemáme tak rádi jako předtím. Tak se na sebe začal snažit všelijak upozorňovat, zlobil, vřískal apod., jen abychom si ho víc všímali. Na brášku hodně žárlil, všelijak do něj strkal, tahal ho za ručičku, ale nikdy mu naštěstí neudělal nic ze zlosti. Většinou ho bral spíš jako hračku a nedokázal ještě pochopit, že s malým miminkem si moc nepohraje a že musí být opatrný, aby mu neublížil.
Naštěstí jak začal Tomášek vyrůstat z toho malinkého miminka a začal se víc hýbat, otáčet se, plazit atd., tak v něm začal Honzík postupně vidět i parťáka na hraní a ve 2,5 letech se mu už leccos dalo vysvětlit lépe než předtím ve 2 letech.
Honzík pak na sebe začal upozorňovat i tím, že napodoboval (a stále napodobuje) brášku - takže teď máme doma dva lezce po čtyřech, oba kluci si klekají u všeho, stoupají a vydávají podobné zvuky :-.). Honzík kolikrát i venku najednou padne na kolena a začne lézt po čtyřech jako pejsek Smiling.
Teď ve 3 letech si Honzík s Tomáškem už začínají spolu hrát, snaží se napodobovat navzájem, přetahují se o hračky (hlavně Honzík se nechce o nic dělit) a je prostě vidět, že si začínají už krásně rozumět Smiling.
Tak snad jsem nezapomněla a nic důležitého. Omlouvám se, že je to opět tak dlouhé. Chtěla jsem jen stručně shrnout uplynulý 3. rok, ale nějak mi to stručné psaní nejde. Ještě přiložím nějaké fotky od Honzíkova narození po dnešek. Fotky z oslavy 3. narozenin budu mít až po neděli 8. 5., tak sem pak příští týden vložím odkaz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama