Honzík ve 30 měsících

18. ledna 2011 v 22:02 | alenkas |  Památníček - 3. rok

Honzík ve 30 měsících

Ahoj maminky,
už dlouho jsem nepsala samostatný blog našemu Honzíčkovi a tak to dnes napravuji.
Už 2. listopadu 2010 v 10:03 uplynulo přesně 30 měsíců od chvíle, kdy Honzík poprvé spatřil světlo světa a kdy jsem se stala poprvé maminkou Smiling.
Za tu dobu 2,5 roku se naučil takovou spoustu věcí, že je to až neuvěřitelné.
Tak například stihl vyrůst z malého miminka o váze a délce 3,45 kg a 50 cm na pěkně živé batolátko s váhou 13,5 kg a délkou 92 cm Smiling.
Taky se z bezmocného uzlíčku vyloupl pěkně živý a šikovný klučina, který chvilku neposedí, zajímají ho veškeré věci, do kterých může něčím šťourat a tak se jeho nejoblíbenější hračkou stalo v poslední době kutilské nářadí pro děti. Spoustu času mu tak zabere šroubování různých matiček, šroubků, apod., ťukání kladívkem do všeho co má po ruce a vůbec strašně rád pomáhá taťkovi při všech mužských činnostech Smiling. Během chvilky dokáže rozebrat kdejakou součástku, až se divíme, jak to dokáže Smiling.
Taky se dokáže změnit během chvilky z nevinného blonďatého andílka v rozzuřenou sopku, kdy v záchvatu vzteku, že není po jeho, lehne na zem, háže vším co mu přijde pod ruku a křičí jako pavián Koulení očima . Taková drzost, že ho nechceme poslouchat, to se přece musí vykřičet do světa! Na tyto jeho záchvaty vzdoru se mi osvědčilo zavřít ho beze slova do prázdné místnosti, říct mu, že dokud se neuklidní, ať za námi nechodí a nechat ho být. Většinou se ještě chvíli sám vzteká, ale když vidí, že nemá žádného diváka, tak ho to pak přejde a to už za ním přijdu a snažím se odvést jeho pozornost jiným směrem. Samozřejmě ne vždy to probíhá tak ideálně, jsou prostě situace, kdy mi taky ujíždí nervy a musím ho usměrnit nějakým lupancem na zadeček, aby poznal, že už překračuje určité hranice.
Ale abych si na něho jenom nestěžovala - dokáže být i moc hodný, začíná se pěkně chovat i ke svému bráškovi Tomáškovi (téměř 6 měsíců), na kterého první 3 měsíce hodně žárlil a bylo to docela náročné období. Zdá se, že to nejhorší jsme snad překonali, zklidnil se i s večerním usínáním a usíná zase hezky v postýlce obklopen svým méďou kámošem, autíčky apod. Sice ještě mívá občas noci, kdy se okolo 2. hodiny probouzí s křikem a taťka, který s ním spí v ložnici, si ho hned bere k sobě do postele, což se mi moc nelíbí. Ale je to už určitě lepší než před 2 měsíci, kdy nechtěl ani sám usínat.
Od 28 měsíců jsme definitivně skončili s plínkami a od té doby už spinká Honzík i v noci bez plínek. Přes den jsme ho nechávali běhat bez plín už od června, kdy se oteplilo a on se tak naučil sám chodit na nočník. Naštěstí zatím nemáme ani problémy s kakáním - kaká hezky do nočníku a vždycky si zavčas řekne, že potřebuje. Za tu dobu, co spí i v noci bez plín, se nám stala zatím jenom jedna nehoda v noci, kdy se počural, ale to bylo spíš zaviněné tím, že předtím večer hodně pil. Tak je to náš šikulka. Dlouho se zdálo, že se plínek jen tak nezbaví, až do 22 měsíců jsme ho nemohli na nočník ani posadit, jak se bránil - ale pak se v něm něco zlomilo a začali jsme slavit první úspěchy Smiling.

Honzíkovo breptání
Jelikož to bude trošku delší, oddělila jsem to do samostatného odstavce, protože Honzíkovo povídání vydá na hodně dlouhý román Smiling.
Honzík tono namele už opravdu hodně, že se to opravdu nedá spočítat, kolik slůvek už používá.
Strašně moc po nás teď všechno opakuje a tak si už musíme dávat velký pozor na pusu, protože jakmile nám ujede nějaké méně slušné slovo, tak to si zapamatuje ze všeho nejlépe .
Tak třeba se velice rychle naučil používat slovo "ovno" (hovno), které se mu snažím nahrazovat hovínkem nebo bobkem - je ale zajímavé, že když je Honzík se mnou, tak bez problémů říká že dělá bobek nebo ovínko, ale jakmile je s taťkou, tak před ním je to "ovno" . Nebo si už pamatuje, že taťka chodí pravidelně každé ráno na velkou a Honzík vždycky stojí u dveří záchodu a volá "táta dělá ovno" Smích
Pak taky pochytil od mé mamky "bože, bože", které používá vždycky, když udělá nějaký nepořádek .
Ode mě zase pochytil "sakra" a tak jak se mu něco nedaří, tak hned kleje a volá třeba "sakra práce"
Je zajímavé, že v těch méně slušných slovech umí krásně říct i "r" - právě třeba u sakra mu to r vždycky krásně zařinčí .
Pak má ale i svoje výrazy pro určité věci - třeba "taku" znamená okno nebo žaluzie v něm, to jsme ještě přesně nerozpoznali. Pak jakmile vidí obchod Lidl, tak místo Lidl, vždycky volá "Mijo". Pro pindík má označení "bim" a holčičky mají "pinku" (pipinku). Pak ještě rád používá slovo "gagu", které jsme ještě nerozluštili co to je - snad možná větrák.
Taky rád používá slovo lumpík a tak vždycky každého označí za lumpíka - "táta je lumpík, máma je lumpík, mimi je lumpík, děda je lumpík" atd. .
Ještě pár slůvek z jeho slovníku:
Čaj = skořicový cukr
Pijky = ponožky
Bim = pindík
Prsenka = podprsenka
Opice = čepice
Slípky = slipy
Tesák, chlamst = to pochytil z pohádky o Červené Karkulce, kde má vlk tesáky a schlamstnul Karkulku i babičku Smiling
.... a spousta dalších slov a vět, které od nás pochytil. Spoustu slov vůbec nekomolí, tak je sem ani nepíšu, napsala jsem jen ty jeho momentálně nejpoužívanější výrazy a stejně jsem určitě na něco zapomněla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama