14. měsíc

2. července 2009 v 10:32 | alenkas |  Památníček - 2. rok

Vývoj ve 14. měsíci

Typický den:
Od 13 a půl měsíců nám Honzík brzy ráno vstává - už kolem půl šesté ráno je vzhůru a víc nechce spát. Jinak denní režim je podobný tomu v předešlém měsíci.
Jak Honzík zjistil kouzlo chůze, tak od té doby (cca 13 a 3/4 měsíců) chce pořád ťapat buď za obě ručičky anebo za jednu. Tváří se přitom moc důležitě a je vidět, jak je šťastný, že to dokáže.
Hraní si s hračkami už ho moc nebere, radši krámuje v kuchyni ve všech šuplících a skříňkách. Když se mu podaří najít něco, co se dá vysypat, tak to hned udělá a pak se v tom s požitkem přehrabuje a ochutnává to.
Po obědě usíná tak na hodinku až hodinku a půl a od půldruhé je už většinou zase vzhůru.
Po svačině kolem půltřetí vyjíždíme s kočárkem ven na procházku a vracíme se kolem půlpáté.
Navečer se vrací z práce taťka, tak se s ním hned mazlí a ťapá s ním po schodech.
O půl sedmé udělám Honzíčkovi kaši, pak ho vykoupeme, obleču ho a kolem čtvrt na osm ho ještě nakojím, přičemž mi usíná a nejdéle o půl osmé už spinká v postýlce.
V noci se začal ke konci 14. měsíce zase budit okolo 2. hodiny, asi jak mu rostou spodní stoličky. Tak ho ještě kojím občas i v noci a pak ráno kolem půl šesté.

Tělesné změny:
Ve 14 měsících Honzík váží 11,4 kg

Nové návyky, dovednosti, slova:
- ve 13 a čtvrt měsících Honzík dokáže stát sám bez držení už delší dobu a na konci 14. měsíce už stojí sám bez držení a v ručičkách si přitom drží hračku a hraje si s ní
- rychlost v lezení se zdvojnásobila a ve 14 měsících už je Honzík skoro nedostižitelný
- ve 13,5 měsících ví, že kartáček na zuby patří do pusinky a rejdí si s ním v ní
- od 13,5 měsíců dělá každému malá - hladí po hlavičce a říká "malá"
- dělá vařečkou míchy, míchy - kvedlá s ní v misce a moc ho to baví
- od 13,5 měsíců umí "čistit" záchod - u dědy odkoukal, jak čistí štětkou záchod a od té doby hned jak vidí záchod, tak popadne štětku, odklopí si prkénko a hned strká štětku do záchodu a "čistí" ho - to je jeho moc oblíbená činnost
- ve 13 a ¾ měsících ví, že nůžtičkami se stříhají nehty a když si je na chvilku vezme do ručičky, tak hned s nimi míří k nožičkám, že si bude stříhat nehty
- taky ví, že hřebenem se češou vlasy a umí napodobit česání
- ve 13 a ¾ měsících už ťapá skoro sám - když ho vedeme za obě ruce, tak se jich jen lehce přidržuje a jinak vykračuje sám
- taky se naučil ťapat do schodů, když ho držíme za ručičky a moc se mu to líbí
- ve 14 měsících už umí chodit za držení jednou ručičkou - nejdřív se trošku bál, ale jak zjistil, že to zvládne, tak se mu to moc zalíbilo a od té doby chce ťapat jen za jednu ručičku
- moc rád tancuje - buď sám, kdy podřepává v kolínkách a mává ručičkou do rytmu hudby, anebo v náručí s dědou nebo se mnou

Z nových slov se naučil během 14. měsíce říkat tato:
• haló - když vidí mobil, nebo někoho telefonovat
• píp - když něco pípne
• vrr - když slyší vrčet nějaký domácí přístroj - mixér, vysavač, domácí pekárnu atd. tak hned říká "vrr"
• kytí - říká, když vidí jakoukoliv kytičku nebo strom
• ťapi, ťapi - když chce vodit za ručičky anebo když chce ťapat po schodech nahoru
• mňami - říká vždycky, když vidí třeba v obchodě regály s jogurty nebo s kojeneckou výživou anebo když má hlad
• monology v "čínštině" - při hraní si s hračkami povídá svou řečí, které nerozumíme, ale je to moc srandovní

Co se Honzíčkovi líbí, co ho baví?
- líbí se mu čistit štětkou záchod - velmi oblíbená činnost
- líbí se mu dělat ťapi, ťapi po schodech
- líbí se mu tahat za knoflíky u sporáku - sice to nesmí dělat, ale o to raději vždy využije chvilky nepozornosti a v mžiku už stojí u sporáku a chce je snad utrhnout
- baví ho krámovat v šuplících, vyhazovat ven jejich obsah - např. vařečky, pokličky, ale našel i rozdělané krabičky s obilnými kašemi a v mžiku vysypal jejich obsah na zem
- baví ho házet stále dokola vše na zem
- baví ho prozkoumávání různých tub s krémy na ruce apod. u babičky na toaletce
- u dědy okamžitě ví, kde najde staré tvrdé rohlíky na strouhanku - okamžitě se jednoho zmocní a je to pro něj neobyčejná pochoutka zakusovat se do rohlíku tvrdého jako beton. Když mu dám rohlík měkký, tak ho nechce.
- jakmile vidí Honzík vodu, nemůže se udržet a chce se v ní ráchat ručičkami - ať už jde o vodu v kyblíku, vodu napuštěnou v umyvadle, ve vaně anebo vodu v půllitru, jehož obsah už na sebe několikrát vylil;;
- A taky mezi nejoblíbenější Honzíkovy činnosti patří mačkání a bušení do klávesnice, i když to nevidíme moc rádi - o to raději to ale Honzík dělá.

Co se Honzíčkovi nelíbí?
- jakékoliv omezování pohybu - při přebalování, oblékání anebo stříhání nehtů s ním musím doslova bojovat
- nelíbí se mu, když mu zakážu lézt někam, kam si zamane - to se začne strašně vztekat a nechápe, proč nemůže do té skříňky v koupelně, kde máme samé čističe a nebezpečné věci anebo proč se nemůže přehrabovat v kočkolitu jako v písečku anebo když mu vezmu nějakou věc, která do jeho ručiček nepatří.

Stravovací a spánkový režim:
Stravovací režim:
Stále ještě Honzík bumbá moje mlíčko, které mu ale během dne už nedávám tak často jako dřív, aby se naučil pít i jiné tekutiny. Ale Honzík když nechce pít, tak prostě nechce a za den vypije čajíčku nebo vodičky či šťávy maximálně 100 - 120 ml, takže mně stejně nezbývá nic jiného než ho nakojit, kromě rána a večera i odpoledne a někdy i v noci, když se vzbudí s křikem a nejde utišit.
Jinak Honzík papá podobná jídla, jako minulý měsíc - tedy jak masozeleninové příkrmy ve skleničkách, tak mnou uvařená jídla nebo mu udělám zeleninovou polévku s brokolicí, apod. Moc mu chutná salátová okurka, kedlubna a ředkvičky.
Mezi nová jídla, která tento měsíc ochutnal, patří:
- ovoce - jahody (ty miluje), třešně (ty mu nějak nezachutnaly), meruňky (ty taky moc nemusí)
- zelenina - meloun (ten mu moc chutná)
- rýžový nákyp s broskvemi - mňam
- rajská omáčka z rajčátek s těstovinami - docela dobré
- květákový mozeček s brambory - mňam
- zeleninové rizoto - mňam
- špenátové rizoto - barva sice zvláštní, ale chutnalo mu to
- čočková kaše - mňam (a ani moc po ní neprděl)

Spánkový režim:
Tento měsíc už spinká Honzík v noci hezky, bez častého buzení. Večer usíná kolem 19:30 a budí se ráno:
- buď kolem 3. hodiny - to Honzíka nakojím a on ještě bez problémů na 3 hodinky usíná
- anebo se budí kolem 5. hodiny - a to od 13,5 měsíců už Honzík má tuto hodinu jako budíček a i když ho nakojím, tak už nechce spát a je vzhůru až do oběda. Nám se ale takový brzký budíček vůbec nelíbí, ale Honzík je po ránu už čilý jako rybička a v postýlce ho neudržím ani za nic.
Přes den spinká Honzík po obědě tak 1,5 hodiny - většinou odpadá únavou kolem 12. hodiny a o půl druhé, nejdéle ve 14 hodin se budí. Pak už vydrží Honzík vzhůru až do večera.
Na konci 14. měsíce začaly růst Honzíkovy dolní stoličky a tak to vypadá, že se spánkem to bude asi zase horší, ale uvidíme.

Zoubky:
Přesně v 60 týdnech, 26 6. jsem objevila v Honzíkově pusince další dva prořezávající se zoubky - tentokrát pravděpodobně o čtyřku vlevo dole a čtyřku vlevo nahoře, takže si užijeme se stoličkami.
Celkem má Honzík tedy už 10 zoubků, z toho 2 se mu prořezávají nyní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama