13. měsíc

3. června 2009 v 22:00 | alenkas |  Památníček - 2. rok

Vývoj ve 13. měsíci

Typický den
Den je podobný tomu ve 12. měsíci.
Den nám začíná mezi 6. a 7. hodinou ráno. Dopoledne si hraju s Honzíčkem, čtu mu říkanky a Honzík po mně ukazuje jak je veliký, dělá paci, paci a mává ručičkou pápá.
Když je v ohrádce, tak se Honzík okamžitě postaví na nožičky a stojí za držení nebo se snaží popocházet v ohrádce. Občas se zakymácí a spadne, ale většinou šikovně na zadeček.
V ohrádce se mu sice líbí, ale ještě radši se plazí a leze všude, kam ho napadne. U každé opory se hned staví do kleku a vzápětí do stoje. Zajímá ho zásuvka, do které se snaží pořád nacpat prstíčky, tak jsem tam musela dát záslepku.
Když vařím oběd, tak se Honzík většinou plazí a leze kolem mě a vše ho moc zajímá.
Dopoledne většinou nespinká, vydrží vzhůru až do oběda, po kterém ho krátce nakojím a pak Honzík většinou usíná bud v postýlce anebo venku na dvorku v kočárku. V postýlce mi přes den moc ležet nechce, protože se v ní okamžitě staví na nožičky a vzteká se, když ho položím.
Spánek po obědě trvá většinou tak 1 a 1, 5 hodiny, nejpozději kolem půl třetí se Honzík vzbudí a po svačině chodíme na procházku s kočárkem.
V kočárku Honzík sedí a rád pozoruje okolí. Když je pěkné počasí, jdeme na zmrzinu, kde mu dám okusovat prázdný kornoutek a Honzík má o zábavu na nějakou chvíli postaráno.
Z procházky se vracíme nejpozději kolem 17. hodiny, kdy rychle nachystám večeři a o půl šesté se vrací z práce tatínek, který se hned s Honzíkem mazlí a hraje si s ním.
Po 18. hodině dělám Honzíckovi kaši, která mu moc chutná a po ní ob den Honzíčka vykoupeme.
Ve vodičce se Honzíčkovi moc líbí, kope a cáká na všechny strany a při následném osušování ručníkem se nám staví na pultíku na nožičky, přičemž se přitahuje o věšák na ručníky.
Když se postaví, tak radostně výská, že se mu to podařilo.
Po koupání ho nakojím, to už mi většinou usíná a kolem 19: 30 Honzík spinká už v postýlce.
Ráno ho kojím kolem 5. hodiny a pak ještě většinou usíná na 1 až 2 hodiny.

Nové návyky, dovednosti, zvuky:
- sice jsem ještě neudělal první samostatný krůček, ale okolo nábytku už šmajdám o sto šest. Bez problémů vstávám u každé opory, po všem se natahuju a vše shazuju na zem. Vydržím už chvilku stát sám bez držení, tak si myslílm, že brzy udělám i svůj první krůček. Jinak když mě rodiče drží za ruce, tak to už ťapkám jako voják. Během tohoto měsíce jsem se naučil nasazovat víčko od láhve zpět na láhev, umím udělat malá - pohladím rodiče nebo panenku po hlavičce a pomazlím se s ní (dělám berany hlavičkou o hlavičku panenky) a vydávám u toho takové mazlivé zvuky Smiling . Umím se pěkně vztekat - úplně vřískám a pískám, až uši zaléhají. Stejně tak se ale umím nahlas řehtat a výskat, když se dostanu někam, odkud na mamku číhám a mám radost, když mě objeví Smiling .
A hlavně jsem se tento měsíc rozmluvil o sto šest - drmolím si pro sebe svou "čínštinou" nesrozumitelné věty, kdy používám slabiky např. kaťa, kaťa, ťan, bác, mňami atd.
Kromě toho začínám používat i slůvka srozumitelná - kromě klasických mama, tata, baba, deda, haf, apod. začínám po rodičích opakovat i čiči (když mluví o kočce), bů (kráva), tik tak (hodiny, mávám u toho ručičkou tik tak), houpy (při houpání na houpačce), kač (kačenka) a ještě další slova. Jo, a říkám boty - když vidím, že mi budu maminka bude obouvat botičky a volám na rodiče mami, tati.

Co se Honzíčkovi líbí, co ho baví?
- Tento měsíc jsem objevil kouzlo záchodu - nejdřív jsem zjistil, jaká je sranda rozmotávat toaletní papír z role, dokud není celý vymotaný. Pak mě začalo bavit bušit do sklopeného prkýnka a v druhé půlce měsíce se snažím to prkýnko nadzvedávat a zkoumat, co zajímavého je v tom záchodě. Pokud prkénko není náhodou sklopené, tak hned strkám hlavu skoro až do mísy a ručičkami se čvachtám ve vodě. To maminka ale nerada vidí a hned mi umývá ručičky pod vodou Smiling - mimochodem tekoucí vodička je taky moc zajímavá.
- A strašně moc se mi líbí lézt po čtyřech jako drak, krámovat ve všech šuplících a vyhazovat jejich obsah, případně zkoumat obsah odpadkových košů Smiling .
- A kromě toho mě začalo bavit kousat maminku do paže, ale je divné, že mamince se to vůbec nelíbí a hubuje mě za to Smiling.

Tělesné změny:
- Ve 13 měsících jsme vážili 1. 6. Honzíčka doma a váha ukazovala 11,4 kg. Za měsíc tedy přibral 17 dkg.

Stravovací a spánkový režim:
Stravovací režim:
- ještě stále bumbám maminčino mlíčko, které mi ale během dne už maminka nedává tak často jako dřív, abych se prý naučil pít i jiné tekutiny. Ale jakoby mě maminka neznala - já když nechci pít, tak prostě nechci a za den vypiju čajíčku nebo vodičky či šťávy maximálně 100 - 120 ml, takže mamince stejně nezbývá nic jiného než mě nakojit kromě rána a večra i odpoledne a někdy i v noci, když se vzbudím s křikem a nejdu utišit.
- Jinak papám podobná jídla, jako minulý měsíc - tedy jak masozeleninové příkrmy ve skleničkách, tak maminkou uvařená jídla (brambory s mkrví a vajíčkem, nebo s rybím filém nebo s kuřátkem), nebo mi udělá maminka zeleninovou polévku s brokolicí, apod. Moc mi chutná salátová okurka a ředkvičky. Ochutnal jsem už taky žemlovku s tvarohem a jablíčky a to je veliká dobrota, mňam Jídlo . Taky mi moc chutnají tvarohové dezerty, ovocné jogurty a obilno-mléčné kaše na noc. Někdy mi maminka místo hotových kaší udělá třeba instatní pohankovou nebo jáhlovou či kukuřičnou kaši, do které zamíchá nastrouhaný banán a to je taky velká dobrota.

Spánkový režim:
- Tento měsíc už spinkám lépe, jen první 2 týdny jsem se ještě v noci budil často s křikem. Pak už mě asi ty zoubky tak netrápily a ve 13 měsících vydržím (až na občasné vyjímky) spinkat v kuse od půl osmé večer asi tak do 5 ráno. To mě maminka nakojí a většinou pak ještě spinkám do 7 hodin. Občas se vzbudím až kolem 6. ráno a to už pak spinkat nechci. O to dřív pak ale usínám po obědě, mamince pak nedá skoro žádnou práci mě uspat, protože už padám únavou při obědě. Po obědě vydržím spinkat buď doma v postýlce nebo venku v kočárku tak 1,5 hodiny a nejdéle o půl třetí už jsem vyspinkaný a vydržím vzhůru až do večera.

Jídelníček ve 13 měsících (co všechno už Honzík papá):
- mrkev + brambory + maso (kuřecí, hovězí) nebo rybí filé
- zeleninové rizoto (měl ho zrovna dnes) s mrkví, kukuřicí, hráškem, salátovou okurkou
- zeleninové polévky (brambory, mrkev, kedlubna, petržel)
- brokolice jako mozeček nebo s bramborem a mrkví
- brambory s mrkví a vajíčkem
- bramborová kaše
- šťouchané brambory s pažitkou
- žemlovka s tvarohem a jablky
- pohanková kaše, jáhlová kaše, ovesná kaše, kukuřičná kaše - kupuju ty instatní ve Zdravé výživě, které se rozmíchávají v teplém mléce a ochucuju je nastrouhaným banánem nebo jablíčkem
- mléčno-obilné kaše na noc - od Sunarky nebo Babylove z DM
- těstoviny se zeleninou
- piškotky, dětské sušenky od Sunarky, a hlavně kukuřičné nebo rýžové křupky natural (ty miluje)
- ovocné tvarohové dezerty (Activia), ovocné jogurty (Activia, Hollandia)
- ze zeleniny má rád salátovou okurku, kedlubnu, ředkvičky, rajčata, hlávkový salát
- z ovoce jí jablíčka, banány, ochutnal i jahody a všechny ovocné přesnídávky od Sunarky
- špenát mu dávám v hotovém příkrmu od Hami
- z hotových příkrmů mu dávám masozeleninové příkrmy od Hami od ukončeného 10. měsíce - jsou to velké skleničky, tak to má většinou na dvakrát - teď už mu je nedávám tak často, snažím se spíš vařit, ale dvakrát až třikrát týdně mu dám i tyhle hotové příkrmy, když mi nevyjde čas

Zoubky:
- tento měsíc mi zatím žádný zoubek nevylezl, ale dásínka mám celá nateklá a bolavá a tak si se mnou rodiče hlavně v první polovině 13. měsíce zase užívali ukřičené noci.
Zatím mám tedy 8 zoubků - 4 nahoře (jedničky a dvojky) a 4 dole (jedničky a dvojky).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama