9. měsíc života

20. dubna 2009 v 21:00 | alenkas |  Památníček - 1. rok

Vývoj v 9. měsíci

Typický den
Den je podobný jako v 8. mesíci.
Den nám zacíná kolem 7: 30 ráno, kdyz se Honzík vzbudí. Po nakrmení ovocnou presnídávkou a krátkém dokojení si pak asi hodinku hraje sám, brouká si a zvatlá slabiky, dokud ho to neprestane bavit a neprivolá si me.
Pak ho dám na zem na koberec, kde se prevaluje ze zad na brísko a naopak, pokousí se o plazení a snazí se na vse dosáhnout. Nekdy se ale na brísku rozciluje, tak je pak radsi na zádíckách. Po obede jedeme kolem 13. hodiny ven, kde spí v kocárku min. 1, 5 hodiny. V 8 a pul mesících dostal rýmu a kasel, tak jsem s ním byla radeji doma a snazila se ho uspat po obede v postýlce. Nekdy se rocziloval a nechtel spát, nekolikrát se mu podarilo usnout treba jen na pul hodinky a ke konci 9. mesíce mi párkrát usnul i na déle nez na 1 hodinu. Pokud mi spí méne nez hodinu, tak ho dám jeste do kocárku a pokud není vylozene seredné pocasí, jedu s ním jeste ven. Po návratu domu ho kolem 16. hodiny nakojím, pak si jeste chvíli hrajeme a navecer se vrací z práce tatka, který se pak malému venuje, pokud má cas. Kolem 19. hodiny Honzíka vykoupeme, pak ho nakojím a nejdéle do 20 hodin usíná. Vydrzí spát az 10 hodin v kuse a budí se kolem 4. az 5. hodiny ráno.

Nové návyky, dovednosti, zvuky
Krome dovedností, které se naucil uz behem 8. mesíce, zacal Honzík v 8 a pul mesících delat sám paci paci pacicky - plácá rucickami o sebe a smeje se.
Cím dál casteji se Honzík pokousí o plazení - kdyz se chce dostat k nejaké hracce, tak se v poloze na brísku ruzne kroutí, prevrací, zvedá zadecek a pokousí se podsouvat nozicky, az se nakonec dostane k vyhlédnuté veci.
Na konci 9. mesíce se zacíná konecne plazit - zvedne zadecek a podsouvá kolínka pod nej a tím se posouvá dopredu.
Nebo kdyz je na brísku, tak se pomocí rucicek otocí o 360 stupnu dokola, kdyz se za necím otácí. Jinak se premistuje tak, že válí sudy - pretácí se ze zad na bríško a naopak tak dlouho, až se dostane tam, kam chce, nebo než narazí na nejakou prekážku.
Dále si v 9. mesíci zacal sám povídat (spís v 8 a pul mesících) - vede si ruzné monology ruzných slabik a zvatlání, kterému sice nerozumíme, ale poznám, kdy si zvatlá, kdyz je dobre naladený a kdy zvatlá, kdyz si na neco stezuje. Pri tom stezování se i tvárí tak vázne, jakoby nám opravdu neco dulezitého ríkal. Zvatlá slabiky ta - ta, ma - mam, ba - ba, de - de, ne - ne, vrtí hlavou ne ne ne.
Vydrzí uz dlouho sedet sám - treba i 20 minut v kuse bez opory, ale i tak musím být nablízku. Kdyz se zacne po necem natahovat, tak se jeste zakymácí.
Prebalování se stal pro me velký boj - Honzík se mi vzdy bleskurychle prekulí na brísko a nechce za nic zpátky. Kdyz ho skoro násilím pretocím na záda, tak se zacne rozcilovat a kricet. Zacíná si uz tedy prosazovat svou hlavu - kdyz neco chce nebo nechce, tak uz to umí dát pekne nahlas najevo, hlavne vztekáním se.
Taky ho behem 9. mesíce zacala prepadat separacní úzkost z odloucení od maminky - treba vecer, kdyz mel jít po kojení spát a polozila jsem ho do postýlky a odesla z loznice, tak vzdycky spustil krik z plných plic. Trvalo to tak 14 dnu, pak se usínání zase zlepsilo.
Zacal se bát cizích lidí - pri návsteve lékarky v 8 a pul mesících spustil sílený krik, kdyz ho sestricka polozila na váhu a neprestal, dokud jsem si ho zase nevzala já.
Jinak má ale casto i veselou náladu - smeje se nahlas, prská, bublá a vesele si tzv. povídá.
Co Honzík rád dělá?
Velmi rád se nosí a dívá se na sebe do zrcadla - na zrcadlo hned bouchá a má z toho radost. Druhá oblíbená cinnost je plácání a bouchání do všeho, co vydává zvuky a taky rád bouchá napr. vareckou o stul. Na všechno sahá a zkoumá vše jak pusinkou tak ruckama, rád trhá a macká casopisy, šustí se sácky, chechtá se, když se mu schovám za roh a pak na neho delám kuk, moc rád se koupe - u toho kope nožickama a cáká na všechny strany, líbí se mu, když je rozbalený - to pak divoce kope nožickama jakoby utíkal. A nejvíc ho zajímají naše mobily, hodinky a TV ovladace - hned se po nich natahuje a chce to strkat do pousinky. Beda, když mu to sebereme, to se teda pekne rozcílí.
Je toho opravdu hodne. Zaručeně ho rozesměje tatka, když s ním delá letadlo nad hlavou, škleby pred zrcadlem, a taky to, když za každým veršem jakékoli básnicky udelám nejaký zvuk a grimasu a když se na chvilku schovám a pak na neho vykuknu. Má taky rád, když ho držím v nárucí a tancuju s ním - každé poposkocení a zhoupnutí ho zarucene rozesmeje.

Tělesné změny
Na kontrole v 8 a půl měsících Honzík vážil už 10,35 kg a měřil 74,5 cm.
Za 2 mesíce od poslední kontroly v poradne Honzík pribral 89 dkg (z 9. 46 kg na 10, 35 kg) a povyrostl o 4. 5 cm.
Je stále kojený, s příkrmy. Kromě masa se zeleninou a ovocných přesnídávek začal Honzík dostávat v 8 a půl měsících na noc rýžovo-mléčné kaše.

Stravovací a spánkový režim
V 9. mesíci jsem pokracovala s príkrmy jako v mesíci predeslém, jenom jsem zacala Honzíkovi dávat vetsí sklenicky s výzivou - ovocné presnídávky 200 g a masozeleninové príkrmy 190 g. Zatím mu dávám sklenicky od ukonceného 6. mesíce.
Stravovací rezim v 9. mesíci vypadá takto: Kolem 7: 30 se Honzík vzbudí, chvíli si brouká, v 8: 30 mu dám presnídávku a krátce ho dokojím. Obedvá kolem 12 - 12: 30 masozeleninový príkrm. Spapá hezky celou sklenicku a pak se mu pokousím dát na zapití hrnecek s pítkem, ve kterém je prevarená kojenecká voda nebo detský bylinný caj. S temito tekutinami jsem zacala od zacátku 9. mesíce, aby si Honzík postupne zvykal i na jiné tekutiny nez moje mlícko. První dny toho moc z hrnecku nevypil, spís si s ním hrál, prohlízel si ho a kousal do ousek. Behem mesíce si na hrnek uz zvykl a dokáze behem dne vypít az 100 ml vody nebo caje. Hrnek s pitím mu nabízím vícekrát za den, nejen po obede, aby mel dostatek tekutin.
Odpoledne kolem 16. hodiny uz ale jenom kojím. V 8 a pul mesících jsem malému zacala dávat instantní obilno - mlécnou kasi od Hami (První kase) pripravovanou do prevarené kojenecké vody. Honzíkovi moc chutná a vzdycky ji hezky celou spapá (dávám mu ji lzickou).
Po kasi Honzíka vykoupeme a kolem 19. hodiny ho jeste nakojím.
Pozn: na konci 9. mesíce mi Honzík zacal u kojení zlobit, bumbá cím dál kratsí dobu a po obede uz vetsinou nechce ani dokojit. Odpoledne taky bumbá jen 5 minut, tak jsem mu presne v 9 mesících 2. února dala poprvé bílý jogurt Activia, aby se trosku zasytil, kdyz vypil tak málo mlícka. Hned napoprvé spapal 3/4 kelímku, tak mu chutná moc i jogurt.
A spánkový rezim? Taky je podobný tomu v 8. mesíci. Ráno se Honzík budí mezi 7. a 8. hodinou, vzhuru je pak celé dopoledne, po obede uz si mne ocicka a to ho pak vetsinou dám do kocárku a jedeme ven, kde spí aspon 1, 5 hodiny. V 8 a pul mesících mi nejakým zázrakem zacal usínat po obede i doma v postýlce - nekdy sice jen na pul hodiny, ale párkrát i na 1 hodinu, vyjímecne i na 1, 5 az 2 hodiny. Pokud spí doma méne nez hodinu, tak ho pak dám jeste do kocárku a jedeme ven, kde jeste na pul hodinky vetsinou usne.
Po návratu kolem 16. hodiny je vzhuru az do vecera, po kojení kolem 19: 30 vetsinou usíná a budí se az ráno kolem 4. az 5. hodiny.
Jen kdyz v 8 a pul mesících dostal Honzík rýmu a kasel, budil se v noci kolem 2. hodiny s krikem, asi mel ucpaný nos, ale po chvíli chování se vetsinou uklidnil a spinkal az do 5 ráno.
Na konci 9. mesíce uz Honzík vetsinou usíná po obede doma v postýlce tak na 1, 5 hodinky, takze s ním nemusím tak dlouho jezdit venku v tom hrozném pocasí. Zato ráno se mi budí kolem 5. az 6. hodiny, kdy ho sice nakojím, ale Honzíkovi se uz nechce spát, tak si zacne zvatlat a stezovat, takze nemuzu spát uz ani já. Pak nastestí behem dopoledne kolem 10. hodiny tak na hodinku usne, kdyz je moc brzy ráno vzhuru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama