8. měsíc života

20. dubna 2009 v 20:52 | alenkas |  Památníček - 1. rok

Vývoj v 8. měsíci

Typický den
Den nám zacíná kolem 8. hodiny ráno, kdyz se Honzík vzbudí. Po nakrmení ovocnou presnídávkou si pak asi hodinku hraje sám, brouká si a zvatlá slabiky, dokud ho to neprestane bavit a neprivolá si me.
Pak ho dám na zem na koberec, kde se prevaluje ze zad na brísko a naopak a snazí se na vse dosáhnout. Nekdy se ale na brísku rozciluje, tak je pak radsi na zádíckách. Po obede jedeme kolem 13. hodiny ven, kde spí v kocárku min. 1, 5 hodiny. Po návratu domu ho kolem 16. hodiny nakojím, pak si jeste chvíli hrajeme a navecer se vrací z práce tatka, který se pak malému venuje, pokud má cas. Kolem 19. hodiny Honzíka vykoupeme, pak ho nakojím a nejdéle do 20 hodin usíná. Vydrzí spát az 10 hodin v kuse.

Nové návyky, dovednosti, zvuky
Od zacátku 8. mesíce delá Honzík kazdým dnem velké pokroky. Presne v 7 mesících 2. 12. zacal zvatlat ta - ta - ta, o 6 dnu pozdeji 8. 12. zacal zvatlat ba - ba - ba a o dalsí 4 dny pozdeji 12. 12. zacal zvatlat ma - ma - ma, de - de - de a ne - ne - ne. Kdyz na nej prijde povídavá nálada, zvatlá vsechny kombinace za sebou. Behem 8. mesíce zacal zvatlat ruzné kombinace slabik jako da - ba, ba - ta, pa - da, apod.
V 7 a trictvrte mesících (23. 12.) se poprvé pokusil o plazení, ale zatím jen spís náznakem - kdyz byl na brísku, zvedl zadecek a pokusil se pokrcit kolínka.
Jinak se přemistuje tak, ze se z bríska pretocí na záda, a pak pokracuje dál ze zad na brísko az tak daleko, dokud nenarazí na nejakou prekázku.
Na brísku se natahuje po hrackách, které vidí pred sebou, anebo se k nim snazí dostat tak, ze se zacíná tocit na brísku a odrází se pri tom rucickama, aby se dostal co nejblíz k hracce.
Ke konci 8. mesíce zacal být Honzík nastvaný, kdyz se pretocil na brísko a stezoval si. Rucicky dává podél tela a nadává, dokud se mu zase nepodarí pretocit se na záda. Na zádech pak zacne divoce kopat nozickama do zeme, jakoby utíkal.
Uz dokáze sám sedet, ale do sedu mu musíme jeste trosku pomoci. Sice uz hezky zvedá hlavicku, ale jeste se sám nezvedne do sedu. Kdyz sedí, tak se udrzí sám do té doby, nez se zacne natahovat po nejaké hracce a to se hned zakymácí a ztratí rovnováhu.
Kdyz drzíme Honzícka na klíne u stolu, po vsem se natahuje, tak vse nebezpecné musí z jeho dosahu. Baví ho házet predmety na zem a kdyz mu je hned nepodáme, tak se rozciluje.
Vyzaduje si cím dál víc mou pozornost, treba dopoledne si sice vydrzí asi pul hodny hrát sám, ale pak se zacne rozcilovat a musím za ním prijít. To se hned raduje a kope nozickama. Kdyz si pak chci odskocit, tak strasne kricí.

Tělesné změny
V 7 a půl měsících Honzík vážil 9,9 kg a měřil 72 cm (váženo a měřeno doma).
Za měsíc tedy přibral 0,44 kg a vyrostl o 2 cm.
Je stále kojený + příkrmy (masozeleninové příkrmy v poledne, ovocné přesnídávky dopoledne).

Stravovací a spánkový režim
V 8. mesíci jsem zacala s druhým príkrmem, krome polední zeleninky s masem i s dopolední ovocnou presnídávkou. Zacala jsem jablecným pyré, hruskovým, pak jablícka s merunkami a dalsí kombinace - zatím jen v malých sklenickách urcených od ukonceného 4. mesíce, ale od 9. mesíce uz chci prejít na 190 g sklenicky urcené detem od ukonceného 6. mesíce. Stejne tak i polední príkrmy - postupne chci malou sklenicku nahradit vetsí urcenou od ukonceného 6. mesíce, kde uz jsou vetsí kousky masa. Tím pádem uz chci zkrátit dokojování po obede, kdyz spapá velkou sklenicku a pomalu zacnu dávat Honzíckovi na zapití cajícek nebo prevarenou kojeneckou vodu. Ale dalsí odpolední, vecerní a kojení ráno kolem pul sesté chci zatím zachovat.
Co se týce spánku, tak v 8. mesíci uz Honzík dopoledne vubec nespí, ráno se budí kolem 8. hodiny, v 9 mu dám presnídávku a pak vydrzí vzhuru az do doby, nez vyjedeme po obede ven s kocárkem. Vyjímecne mi usne po obede pri dokojení, ale to se vetsinou do trictvrte hodinky vzbudí a pak jedeme jeste ven, aby spal pres den aspo? 1, 5 az 2 hodiny. Po návratu z procházky kolem 16. hodiny Honzíka nakojím, a dalsí kojení následuje vecer kolem 19. hodiny. Pak Honzík do pul hodiny usíná a vydrzí spinkat az do 5, nekdy i do pul sesté ráno, kdy ho zase nakojím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama