5. měsíc života

20. dubna 2009 v 20:24 | alenkas |  Památníček - 1. rok

Vývoj v 5. měsíci

Typický den
Den nám zacíná v 7 hodin ráno, Honzík je pri probouzení moc roztomilý. Ruzne se protahuje, zívá, prevrací se na bok a cestuje v postýlce. Pred kojením ho rozbalím a paseme konícky, pri tom mu pomáhám se otácet ze zad na brísko a zpátky.
Po kojení mívá dobrou náladu, výská a smeje se, kdyz mu zpívám písnicky a ríkám ríkanky, pak na hodinku usíná, a kolem 12. hodiny chodíme s kocárkem na procházku do mesta. Vracíme se za 2 az 3 hodinky na dalsí kojení, pak si spolu chvíli hrajeme a Honzík pak jeste na hodinku usne.
V podvecer se vrací domu z práce tatka, který se s ním mazlí a hraje si s ním do té doby nez je cas na koupání.
Po koupání s Honzíckem paseme a pak následuje kojení. Pri nem uz vetsinou usíná. Honzíkuv den koncí kolem 19. az 20. hodiny.

Nové návyky, dovednosti, zvuky
V postýlce cestuje - pretocí se na levý bok, prohne se, nozickami se zapre o prícky postýlky a otocí se napríc nebo hlavou dolu.
V lehu na brísku se zacíná opírat o dlane a natahuje paze.
Smeje se na sebe v zrcadle a výská.
Zatím se otocil z bríska na záda dvakrát, spís náhodou v 19. týdnu 10. zárí a pak o 14 dnu pozdeji 26. zárí. Ze zad na brísko se pretocí zatím s mou pomocí, kdy se rucickama pritáhne za moje prsty a nejprve se otocí na bok a pak se dotocí na brísko.
K novým zvukum patrí ruzné skreky a pískání a výkriky.
Kdyz si pritáhnu Honzíka za rucicky do sedu, líbí se mu to a nahlas se smeje.
Zacíná pérovat nozickami, kdyz ho drzím pod pazemi a on se pokousí zaprením odrázet od mých stehen.
Sahá po hrackách (hlavne plysáci a chrastítka) a uchopí je, prohlízí si je a strká do pusinky.
Myslím, ze nám brzy zacnou rust zoubky, protoze si porád strká prstícky do pusinky a hodne slintá (první zoubek se nakonec proklubal až skoro v 7 měsících).
Na konci 5. mesíce zacíná být Honzík trosku bojácný k neznámým lidem nebo prostredí. Leká se hodne i náhlým zvuk? m, jako je bouchnutí nebo hlasitý smích a krik.

Tělesné změny
Na kontrole v poradne v 5 a pul mesiciích uz Honzík vázil 8940 g a meril 69 cm. Dostal třetí dávku očkování hexavakcínou.
Během 5. měsíce Honzík přibral 80 dkg a vyrostl o 3,5 cm. Je plně kojený.

Stravovací a spánkový režim
V 5. mesíci si Honzík udelal uz trosku svuj rezim. Ráno se budí vetsinou kolem 7. hodiny, kolem 8. hodiny ho nakojím a pak se mu venuji - zpívám mu písnicky nebo ríkám ríkanky vetsinou do té doby nez ho to prestane bavit. Kolem pul desáté usíná a spí asi 1 hodinu, o pul jedenácté se vzbudí a já ho kolem 11. hodiny nakojím. Dalsí kojení následuje kolem pul tretí odpoledne. Kolem pul ctvrté usne tak na 1 hodinu a kolem 17. hodiny se vzbudí. Pak ho nechám vzhuru tak dlouho, dokud nevidím, ze si zacíná mnout ocicka. V 18: 30 ho vykoupeme, pak Honzícka v 19 hodin nakojím a on se pri kojení zklidní a zacne usínat. V 19: 30 vetsinou usíná a spí bez prerusení az do 1 hodiny ráno, kdy ho znovu nakojím. Pak vydrzí spát az do 6 az 7 hodin ráno.
Pres den ho tedy kojím po 3 az 4 hodinách, v noci vydrzí Honzík spát i 6 (výjímecne i 7) hodin v kuse.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama