12. měsíc života

20. dubna 2009 v 21:32 | alenkas |  Památníček - 1. rok

Vývoj ve 12. měsíci

Typický den:
Den nám zacíná mezi 6. a 7. hodinou ráno. Dopoledne si hraju s Honzíckem, ctu mu ríkanky a Honzík po mne ukazuje jak je veliký, delá paci, paci a mává rucickou pápá.
Kdyz je v ohrádce, tak se Honzík okamzite postaví na nozicky a stojí za drzení nebo se snazí popocházet v ohrádce. Obcas se zakymácí a spadne, ale vetsinou sikovne na zadecek.
V ohrádce se mu sice líbí, ale jeste radsi se plazí a leze vsude, kam ho napadne. U kazdé opory se hned staví do kleku a vzápetí do stoje. Zajímá ho zásuvka, do které se snazí porád nacpat prstícky, tak jsem tam musela dát záslepku.
Kdyz varím obed, tak se Honzík vetsinou plazí a leze kolem me a vse ho moc zajímá.
Dopoledne vetsinou nespinká, vydrzí vzhuru az do obeda, po kterém ho krátce nakojím a pak Honzík vetsinou usíná bud v postýlce anebo venku na dvorku v kocárku. V postýlce mi pres den moc lezet nechce, protoze se v ní okamzite staví na nozicky a vzteká se, kdyz ho polozím.
Spánek po obede trvá vetsinou tak 1 a 1, 5 hodiny, nejpozdeji kolem pul tretí se Honzík vzbudí a po svacine chodíme na procházku s kocárkem.
V kocárku uz Honzík sedí a rád pozoruje okolí. Kdyz je pekné pocasí, jdeme na zmrzinu, kde mu dám okusovat prázdný kornoutek a Honzík má o zábavu na nejakou chvíli postaráno.
Z procházky se vracíme nejpozdeji kolem 17. hodiny, kdy rychle nachystám veceri a o pul sesté se vrací z práce tatínek, který se hned s Honzíkem mazlí a hraje si s ním.
Po 18. hodine delám Honzíckovi kasi, která mu zase zacala chutnat a po ní obden Honzícka vykoupeme.
Ve vodicce se Honzíckovi moc líbí, kope a cáká na vsechny strany a pri následném osusování rucníkem se nám staví na pultíku na nozicky, pricemz se pritahuje o vesák na rucníky.
Kdyz se postaví, tak radostne výská, ze se mu to podarilo.
Po koupání ho nakojím, to uz mi vetsinou usíná a kolem 19: 30 Honzík spinká uz v postýlce.
Ráno ho kojím kolem 5. hodiny a pak jeste vetsinou usíná na 1 az 2 hodiny.

Nové návyky, dovednosti, zvuky:
Na zacátku 12. mesíce zacal Honzík napodovat vedome pápá a jak je veliký.
6. dubna., v 11 mesících + 4 dny, se Honzík poprvé postavil úplne sám na nozcky ze sedu u postele - nejdrív se rucickami pritáhl o prosteradlo do kleku a z kleku se pritáhnutím postavil na nozicky.
Od tohoto dne se Honzík staví na nozicky snad porád - hlavne v postýlce je na nohách cobydup, pak u postele, u zide, proste u jakékoliv opory se dokáze cím dál rychleji a bezproblémoveji postavit.
V 11, 5 mesících stojí u ohrádky natolik jiste, ze se drzí jen jednou rucku anebo ruckuje po vrchu ohrádky a popochází kolem ohrádky.
V 11 a pul mesících 17. 4. 09 dokáze Honzík udelat pár krucku, kdyz ho drzím za obe ruciciky
9. 4. 09 (11 mesícu + 1 týden) se Honzík konecne rozhodl lézt po ctyrech jako pejsek a neplesnul sebou na brísko jako jindy - hurá!
V tomto mesíci nam zacaly rust dalsí zoubky - dvojky dole: sedmý zoubek (dvojka vlevo dole) se zacal prorezávat v 11 mesících + 3 dnu 5. 4. 09. Osmý zoubek (dvojka vpravo dole) se zacal klubat z dásne o 4 dny pozdeji 9. 4. 09.
A od 11 mesícu zacíná Honzík zvatlat první sluvka, která se dají povazovat za slova a ne za náhodné slabiky:
- pidi - pidi (znamená pindík) - ríká to pri kazdém rozbalení, kdyzi si sáhne na pindíka a prijde mu to moc srandovní
- bik - bik (znamená blik = sv? tlo) - ríká to od 11, 5 mesícu pokazdé, kdyz se s ním priblízím k vypínaci a on do neho nadsene busí, az se mu podarí rozsvítit a zhasnout svetlo
- kaka (znamená klika) - ríká to od 11, 5 mesícu pri kazdém priblízení se ke klice od dverí, kterou hned pevne stiskne rucickou a nechce ji pustit
- haf, haf - opakuje po nás od 11, 5 mesícu, kdyz vidíme pejska a stekáme
- pápá - ríká to od 11 mesícu a mává rucickou
- mnami - vzdycky kdyz má povídavou náladu, spustí mnami - mnami
- ukazuje jak je veliký - od 11 mesícu
- od 11 a 3/4 mesícu zvatlá pro sebe svou recí pripomínající cínstinu dlouhé monology (napr. toj, toj, toj, tchoj, tchoj apod.)

Co se Honzíčkovi líbí?
Líbí se mu strkat prstícky do zásuvky, coz sice nesmí, ale o to radsi je tam porád zkousí strkat (záslepka je proto nezbytná). Dále se mu líbí bouchat do vypínace a ríkat u toho bik bik (blik) a kdyz se mu podarí rozsvítit, má z toho radost a smeje se. Pri kazdém procházení s ním dvermi se Honzík hned pevne chytne kliky a nechce ji pustit a ríká kaka a chce ji olizovat.
Taky se mu líbí, kdyz nás pri chování vselijak muchluje v obliceji - zkoumá nám usi, oci, vlasy, nos, pusu a za vse porádne zatahá.
Rád hází vse na zem a kdyz mu onu vec podáme, hned ji smete na zem znovu a moc ho to baví opakovat.
Líbí se mu, kdyz s ním tancuju a ruzne se pohupuju, to úplne výská radostí. Anebo tatkovo letadýlko nad hlavou má taky veliký úspech.
Ale ze vseho nejradsi se plízí po zemi jako voják takovou rychlostí, ze bych nikdy predtím neverila, ze toho bude schopný. Plízení strídá prubezne s lezením po ctyrech a kdyz se dostane k nejaké prekázce nebo opore, hned se o ni opírá a vstává do kleku a pak i do stoje a má radost, kdyz se mu to podarí. Vestoje hned dosáhne na daleko víc vecí a hned se po vsem natahuje a shazuje to na zem.

Tělesné změny:
Na prohlídce u detské lékarky 5. 5. 09 v 1 roce Honzík vázil uz 11, 23 kg a meril 77, 5 cm. Obvod hlavicky má uz 49 cm.
Za poslední dva mesíce tedy pribral jen 35 dkg a vyrostl o 1, 5 cm

Stravovací a spánkový režim
Stravovací rezim je tento mesíc prece jenom lepsí nez ty predeslé. Jeste porád Honzícka kojím 4 x denne (vcetne jednoho kojení v noci), ale krome toho ochutnal tento mesíc i tyto potraviny:
- ochucené ovocné jogurty
- detské susenky
- rohík s tvarohovým sýrem zervé
- pohanková kase
- rybí filé z morské stiky
- ovocný granulovaný caj
- krome výse zmínených potravin jedl i tento mesíc sklenicky s ovocnými presnídávkami, masozeleninové príkrmy od ukonceného 8. a 10. mesíce, bílé jogurty, krupky natural, obilno - mlécné kase na noc a dalsí.
Od 11, 5 mesícu jsem zacala obcas Honzíckovi dávat i moje varené jídlo - napr. rozmackané brambory s mrkví a vareným zloutkem, zeleninovou polévku, pohankovou kasi, rybí filé s brambory, mrkví a hráskem, zeleninové pyré s brokolicí a zloutkem apod.
Vetsinou mu moje varená jídla chutnají, jenom obcas, kdyz je moc ospinkaný, tak je u jídla protivný a odmítá ho, ale tento mesíc uz papá hezky, asi ho uz tak zoubky netrápí.

Spánkový režim:
Se spánkem je to tento mesíc taky o trosku lepsí, ale v noci se budí minimálne jednou, spís dvakrát, pravidelne.
O pul osmé vecer Honzícka ukádám ke spánku, on se pak budí kolem 23. hodiny, kdy ho nakojím a on vetsinou usne a vzbouzí se kolem 4. az 5. hodiny ráno na dalsí kojení. Po nem vetsinou jeste usíná a budí se mezi 6. a 7. hodinou.
Tak jednou týdne míváme probdelou noc, kdy se Honzík treba o pulnoci vzbudí, postaví se v postýlce a rozhodne se, ze nebude spát. I kdyz ho nakojím, tak není vubec ospalý, ocicka má dokorán a nejradsi by se plazil a byl vzhuru. Kdyz ho polozím do postýlky, zacne se bud strasne vztekat anebo se hned prekuí na brísko, na vsechny ctyri a uz se chytá za bocní sprusle postýlky a vstává do kleku a do stoje. Dá mi vetsinou moc práce ho od postýlky odlepit, protoze má Honzík velkou sílu v rucickách a v leze ho nejde vubec udrzet. Trvá to treba 2 az 3 hodiny, nez Honzík zse usne.
Pres den spinká jenom po obede a to bud v kocárku na dvorku, anebo pri procházce v kocárku. Výjimecne usne i doma v postýlce, ale to pres den v ní moc nevydrzí a nechce lezet - porád si stoupá na nozicky a me to stojí moc nervu ho uspat. Kdyz uz usne, spinká tak 1 a 1, 5 hodiny a pak uz bývá azdo vecera vzhuru.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zaneta111 zaneta111 | 13. května 2009 v 22:18 | Reagovat

Velice krásně udělaný, moc pěkný fotečky. :-P  :-D

2 alenkas alenkas | 14. května 2009 v 11:43 | Reagovat

Děkuju za pochvalu  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama