11. měsíc života

20. dubna 2009 v 21:32 | alenkas |  Památníček - 1. rok

Vývoj v 11. měsíci

Typický den
Den nám zacíná kolem 6. az 7. hodiny ráno, podle toho, kdy se probudí Honzícek. Nekdy se probudí s krikem a to uz v postýlce nechce být, ale vetsinou se probudí a je potichu a to si tam jeste nejakou chvilku hraje s hrackami a nechá me nasnídat.
Kolem 8. hodiny se do nej snazím nacpat ovocnou presnídávku nebo ovoce, ale tento mesíc mi docela zlobí s papáním, tak nekdy sní treba jen pul sklenicky a konec.
Pak si spolu hrajeme na zemi na dece, zpívám mu písnicky a prohlízíme si knízku s ríkadly. Kdyz pak chci odejít a chystat neco k obedu, tak to spustí Honzík veliký krik a nechce me nechat odejít. To se hned plazí az treba do kuchyne za mnou a tam ho zaujmou suplíky, které hned otevre a zkoumá jejich obsah. Tak musím porád hlídat, aby se mu nedostalo do rucicky neco, co tam nepatrí.
Protoze se Honzík budí uz kolem pul sedme, tak je uz kolem 10. az 11. hodiny dopoledne dost unavený. Tak ho vetsinou jeste chvíli nakojím a dám do postýlky. Sice se tam chvíli rozciluje, ale vetsinou za chvilku usne a spinká tak hodinku az hodinku a pul. Tim mi dává chvilku klidu na pripravu obeda.
Po obede (kterého Honzík taky moc nesní) si spolu zase hrajeme a kdyz je hezké pocasí, tak vyjízdíme ven s kocárkem. Tam jeste tak na hodinku Honzík usne a kolem 15. az 16. hodiny se probouzí. Doma mu dám bílý jogurt a zase si hrajeme na zemi.
Protoze se v polovine tohoto mesíce Honzík naucil vstávat u opory, tak to je ted jeho oblíbená cinnost - stání a natahování se po vsem, co je v jeho dosahu. Musím opravdu hlíldat, kam se plazí, protoze dalsí vec, co ho vzdy zaujme a láká tam strkat prstícky, jsou zásuvky. To ho okamzite vzdycky popadnu a odnesu pryc a ríkám mu: ne - ne - ne, to se nesmí delat. No nevím, jestli to chápe, protoze jeho dalsí plazení vetsinou smeruje zase tam.
K veceru se vrací z práce tatka, tak se s ním vzdycky hned muchluje a mazlí a pak si po posadí k sobe a koukají na TV. Z toho tedy moc nemám radost, protoze tatka musí ten hokej proste videt a Honzíka to strasne zajímá. Nastestí se podívá vzdycky jenom chvilku a pak ho zaujme uz neco jiného.
Po 18. hodine jdu delat Honzíkovi kasi, kterou ale tento mesíc vubec nechce papat. Vzdy sní bez problému tak 10 lzicek a pak ho musíme ruzne rozptylovat, aby otevrel pusinku.
Po veceri následuje koupání, které se Honzíkovi moc líbí a uzívá si to. Po koupání ho vzdycky jeste nakojím, aby klidneji usnul.
Sice usíná kolem 19: 30, ale tento mesíc se stalo nejakým pravidlem, ze se kolem 20: 30 vzbouzí s krikem a musím ho jít pochovat. Nekdy se ukáze, ze ho tlacil krkánek a spinká pak hezky dál, ale nekdy proste spát nechce a kdyz ho polozím do postýlky, spustí zase strasný krik. Kdyz to trvá moc dlouho, tak ho treba po 2 hodinách od posledního kojení zase nakojím a to uz pak vetsinou usne.
Bohuzel uz mi nevydrzí spinkat tak hezky jako drív, trápí ho asi ty zoubky, takze se kolem pulnoci budí znovu s krikem. Nekdy stací ho pochovat a nekdy ho musím zase nakojit.
Pak uz vetsinou spinká tak do 5 ráno, kdy se vzbouzí zase s krikem, takze následuje dalsí kojení. Pak jeste vetsinou na hodinku az dve usíná a nejdéle kolem 7. hodiny nám zacíná dalsí den.
Takze tento mesíc zazíváme docela prokricené noci, ale doufám, ze je to jen díky rostoucím zoubkum a ze to nebude trvat vecne.

Nové návyky, dovednosti, zvuky
Behem 11. mesíce trápí Honzíka rust horních zoubku - 2. 3. se mu proklubala první dvojka nahore vlevo a 9. 3. se prorízla dvojka vpravo nahore. Celá dásínka má nateklá a hrbolatá, jakoby mu mely rust vsechny zoubky, takze ho to v noci casto budí a kricí. Odmítá i jídlo, vzteká se u neho, tak sní daleko mensí porce nez drív.
Na zacátku 11. mesíce zdokonalil pérování na kolínkách, ale po ctyrech se jeste nerozlezl, vzdycky sebou plácne na brísko a plazí se (ale rychlost plazení je uz veliká).
V postýlce se pritahuje za prícky do sedu, ze sedu se dokázal v 10 a pul mesících 16. 3. dostat do kleku a rucickama se pri tom drzí za kraje postýlky.
Témer v 11 mesících 29. 3. se Honzík poprvé posadil úplne sám v postýlce z lehu a poté se tam i sám postavil - drzel se za postranice a díky opore se tak sám postavil
V 10 a pul mesících 20. 3. se zacíná u ohrádky pomalu stavet na nozicky - rucickami se drzí za sprusle a snazí se zvedat zadecek a dostat se na nozicky. Vetsinou se dostane zatím do kleku anebo s nasí pomocí do stoje a tam uz se pevne chytne za vrch ohrádky a udrzí se chvilku sám ve stoje. Sice si pri tom stoupá na spicky jako baletka, ale to se casem urcite spraví.
Mezi nové zvuky patrí nové slabiky. Krome klasických ma - ma, ta - ta, ba - ba, ne - ne, de - de atd. zacíná v 11 mesících pouzívat svuj hlas ke zkoumání nových zvuku - napr. pri dobré nálade si pro sebe povídá pa - aaa, puti - puti, piti - piti, bam, ham, pš - pš, bži - bži, jupí - jé, jé - je - jej atd. A kdyz je Honzík rozbalený, tak si rád hraje s pindíkem a u toho se usmívá a zvatlá pi - di, pi - di.
Taky se behem 11. mesíce naucil Honzík hezky prskat do jídla a pití, tak pak máme vse kolem jako po vymalování.

Tělesné změny
Pri vázení doma v 11 mesících Honzík vázil 11 kg - za mesíc pribral tedy jen 10 dkg.
Je stále kojený + příkrmy.

Stravovací a spánkový režim
Stravovací a spánkový režim se zhorsil - asi díky rostoucím zoubkum Honzík odmítá jídla a v noci se casto budí s velkým krikem, takze ho musím casteji kojit.
Taky jsem zazila v polovine mesíce velký bojkot kojení - ze dne na den mi zacal Honzík odmítat moje mlícko a nechtel se vubec prisát. Nastestí toto odmítání netrvalo dlouho a 3. den uz mu moje mlícko zase chutnalo a bumbal hezky dál. Já uz se zacala bát, abychom nemuseli prejít na umelé mlícko, kdyby Honzík nechtel pít, ale nastestí si to rozmyslel a kojíme dál.
Krome masa se zeleninou, ovoce, kasí na noc, bílých jogurtu, piskotu a rohlíiku jsem mu zacala dávat v 11 mesících i ovocné jogurty, které Honzíckovi moc chutnají a také detské susenky.
Krome toho mu uz od 8 mesícu dávám kukuricné krupky natural, které Honzík miluje.
Se spinkáním tento mesíc radostHonzík moc nedelá, stejne jako minulý mesíc. Kvuli rostoucím zoubkum se Honzík budí casteji nez drív, minimálne trikrát v noci spustí krik z plných plic a trvá dlouho, než se mi podarí Honzíkauklidnit. Kdyz mi to dlouho nejde, dám mu nakojit a to uz pak vetsinou usne.
Kolem pul osmé vecer Honzíka ukládám ke spánku, který se pak budí s krikem kolem 21. hodiny, o pul noci a ve 3 hodiny ráno, nekdy i v 5 ráno. Po nakojení pak spinká do pul sedmé a víc uz neusneu. Dopoledne pak usíná kolem 10. hodiny a spinká tak hodinku. Odpoledne usíná Honzík vetsinou v kocárku kolem 15. hodiny a spí taky hodinku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama