10. měsíc života

20. dubna 2009 v 21:20 | alenkas |  Památníček - 1. rok

Vývoj v 10. měsíci

Typický den
Ráno se budí Honzík mezi 6. až 7. hodinou (nekdy po ranním kojení jeste usne a spinká az do 8 hodin), po probuzení mívá výbornou náladu a hraje si v postýlce s hrackami. Kolem pul deváté mu dám ovocnou presnídávku a pokusím se ho ještě chvilku nakojit. Potom si tak půl hodinky hraje sám na zemi s hrackami, plazí se apod., a pak si mě zavolá, abych se mu věnovala. Sice musím často odbíhat, abych stihla něco udělat, ale vetšinou se snazím si s ním hrát.
Obedvá kolem 12. hodiny, kdy uz zacíná být ospinkaný, spapá masozeleninový príkrm, napije se vodicky nebo mého mlícka (podle toho na co má chut), dám ho dá do postýlky a Honzík vetsinou tak na 1, 5 hodiny usne. Nekdy se vzbudí drív, když ho tlací nejaký krkánek, to pak jedeme s kocárkem ven, kde jeste na pulhodinky usne.
S kocárkem chodíme ven kazdý den, do 8 mesíce jsme trávili venku celé hodiny, protože doma nechtel spinkat, ale kdyz se venku udelalo takové seredné pocasí a dostal v 8 a pul mesících rýmu, tak jsem usoudila, že bude lepsí, kdyz si svuj odpolední spánek odbyde Honzík doma.
Odpoledne se vzbouzí Honzík mezi pul tretí a tretí hodinou (podle toho, v kolik usne) a pak uz je az do vecera vzhuru. Kolem 15. hodiny dám Honzíčkovi papat bílý jogurtek, který mu moc chutná a pak ho jeste krátce nakojím.
Honzíkovou hlavní cinností po zbytek odpoledne je hraní si s hrackami, plazení a zlobení. Vecer se o půl sesté vrací tatka z práce, tak si ho hned zabere pro sebe, aby se s Honzíkem mohl pomazlit, zatímco já mui jdu po 18. hodine chystat kasicku.
Kolem 19. hodiny se jdeme koupat. Ve vodicce se Honzíčkovi moc líbí, cáká a stríká na vsechny strany, takže už ho dame brzy do velké vany, aby nedelal takovou potopu. Po koupání ho obléknu do cistého a nakojím. To uz bývá tak unavený, že bumbá skoro 10 minut a nekdy i usíná. Pak ho trošku proberu, kdyz se ho snazím odríhnout, aby ho pak nejaký krkánek netlacil v brísku, ale po polození do postýlky vetšinou do pul hodinky usíná . Obcas si ze spánku tak spokojene vzdychne nebo zamlaská.

Nové návyky, dovednosti, zvuky
Dva dny pred dovrsením 9 mesícu se zacal Honzík konecne sám plazit - zvedne zadecek a podsouvá pod nej nozicky a s hlavickou zaborenou do koberce se odrazí od nozicek a posune se dopredu. Taky se pri plazení ruzne natahuje, kývá se ze strany na stranu a prevaluje z bríska na záda a zpet. Od zacátku 10. mesíce se plazí cím dál casteji a rychleji. V prubehu 10. mesíce svuj styl plazení stále zdokonaloval a na konci mesíce se uz plazí velice rychle a sikovne.
Pri plazení se rád zamerí na nejakou vec, která ho zaujme a snazí se k ní co nejrychleji dostat. Na konci mesíce si oblíbil otevírání suplíku a vyhazování jejich obsahu ven.
Na konci 10. mesíce, 27. 2., zacal Honzík pérovat na kolínkách, kdyz jsme ho pridrželi v poloze na ctyrech. Tak to vypadá, ze brzy zacne konecne i lézt.
Behem 10. mesíce se naucil porádne vrískat. Kdyz spustí krik, tak mi úplne zaléhají usi a hlava mi jde z toho vrískotu kolem. Taky díky separacní úzkosti, kdy mi málem nedovolí Honzík ani odejít na záchod a spustí krik, se jeho vrískání stupnuje.
Umí uz dalsí slabiky - pam, bam, ham.
Dokáze ukázat, jak je veliký, paci paci.
Kdyz ho podrzíme pod pazemi, unese svou váhu a chvilku se udrzí na nozickách, ale stojí pri tom na spickách jako baletka. Zatím se ale sám nestaví, ale sílu v nozickách uz má.
V 9 a pul mesících zacal delat v leze na zádech mosty - patickami se zapre o zem a zvedá prdelku nad zem, jakoby chtel udelat most.
Behem 10. mesíce se mu prorezaly 3 zuby! Nejdrive se Honzíckovi proklubaly horní jednicky - presne ve 40 týdnech (první jednička nahoře se prořízla 6. 2. a druhá jednička nahoře 10. 2.).
A presne v 10 mesících 2. 3. se mu proklubala i horní dvojka vlevo. Vsak si ted kvuli tomu uzíváme bezesné noci, kdyz se Honzík behem noci 4 krát vzbudí s krikem a nejde ho utisit.

Tělesné změny
Pri vázení v nemocnici v 9 a pul mesících 16. 2. vázil Honzík uz 10, 6 kg.
Na kontrole v poradne v 10 mesících 3. 3. vázil Honzík uz 10, 88 kg a meril 76 cm - za 2 měsíce přibral tedy 0,53 kg a vyrostl o 1,5 cm.
Stále ho kojím + příkrmy. Od 10 měsíců mu dávám občas i piškoty nebo kousek rohlíku do ruky.

Stravovací a spánkový režim
Moje mlícko už Honzíčkovi zase chutná, hlavne po nemoci se zase rozbumbal a nemá moc zájem o jiné tekutiny - vodicky a cajícku ted moc nevypije. Tak ho v 10. mesíci zase kojím 4 x denne, ale pres den je to tak kolem 5 - 7 minut, jenom ráno a vecer bumbá déle. Jinak pokracujeme v príkrmech tak jako minulý měsíc - tzn. dopoledne ovocné presnídávky, v poledne masozeleninové príkrmy, odpoledne bílý jogurt a vecer kasi na dobrou noc. Ke konci 10. mesíce jsem zase zacal papkat kase hezky a to proto, ze se mamka vrátila k mé oblíbené znacce Hami, od které mi kasicky moc chutnají. V 10 měsících jsem mu dala ochutnat i piškoty a kousek rohlíku.
Se spinkáním tento mesíc mi radost moc nedelá. Kvuli rostoucím zoubkum se budí castěji než drív, minimálne trikrát v noci spustí krik z plných plic a trvá dlouho, nez se mi podaří ho uklidnit. Když mi to dlouho nejde, dám mu nakojit a to už pak většinou usne. Tak doufám, ze ho ty zoubky uz tak nebudou trápit a bude zase hezky spinkat.
Kolem pul osmé vecer ho ukládám ke spánku, Honzík se pak budí s krikem kolem 21. hodiny, o pul noci a ve 3 hodiny ráno, nekdy i v 5 ráno. Po nakojení pak spinká do pul sedmé a víc už neusne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama